Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka

Nasz serwis dziecizagranica.gov.pl to rzetelna, wiarygodna i niezbędna encyklopedia wiedzy dla każdego polskiego rodzica, który przebywa lub wybiera się ze swoim dzieckiem do innego europejskiego kraju. Dzięki zebranym tam informacjom nasi rodacy będą mogli uniknąć wielu prawnych kłopotów, a także znajdą szybką i profesjonalną pomoc. Razem z Ministerstwem Spraw Zagranicznych udało nam się stworzyć potężną internetową bazę danych, dzięki której nasi obywatele będą mogli czuć się znacznie bezpieczniej podczas swoich wyjazdów z Polski.

Zbigniew Rau

Minister Spraw Zagranicznych

Nie ma nic ważniejszego dla polskiego rządu niż budowanie bezpiecznej przyszłości dla dzieci i tworzenie warunków dla ich rozwoju. Nasze działania zawsze będą zmierzać do budowania lepszego świata, w którym stabilny pokój i bezpieczeństwo to wartości najwyższe, a dzieci będą mogły w zdrowiu realizować marzenia w nowoczesnym i dostatnim kraju. Tworzymy warunki dla nowoczesnej edukacji, opieki zdrowotnej na światowym poziomie, a priorytetem polskiej służby zagranicznej jest dbanie o więzy z Polską naszych dzieci przebywających w innych krajach.

O przewodniku prawnym

Wyjazd z rodzinnego kraju nigdy nie jest łatwy. Nieważne, czy jedzie się tylko na kilka dni, tygodni czy na całe lata. Do pracy, na stypendium, a może razem z rodziną i już na stałe...

Dla wszystkich Polaków, w szczególności wyjeżdżających z Polski razem z dziećmi, Rzecznik Praw Dziecka i Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowali specjalną stronę internetową z bazą potrzebnych informacji. Pod adresem dziecizagranica.gov.pl znajdują się najważniejsze informacje o systemie edukacji w różnych krajach Europy, przepisach prawa w zakresie wychowania dzieci, świadczeniach socjalnych, a także o tym, gdzie zwrócić się o pomoc w przypadku problemów prawnych lub rodzinnych.

Wystarczy wybrać kraj z listy lub kliknąć na niego na mapie, aby uzyskać dostęp do poradnika wraz z listą linków i kontaktami do najważniejszych instytucji, które mogą nam pomóc. Warto zapisać sobie te informacje np. w laptopie czy telefonie albo wydrukować i mieć ze sobą podczas podróży.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny. Należy go traktować jako przewodnik ułatwiający orientację w obowiązujących przepisach prawnych danego kraju, lecz nie może stanowić podstawy prawnej podejmowanych działań.

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2021 r.